Działalność

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prowadzi bieżącą działalność w kilku obszarach: popularyzatorsko-naukowym, edukacyjnym, wydawniczym i wystawienniczym.

Kliknij w wybrany rok, aby zobaczyć działalność muzeum na osi czasu.

Zdjęcie rodziny pozującej przed domem.

Najważniejszym wydarzeniem w 2022 roku było otwarcie wystawy stałej w zmodernizowanym budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i jej udostępnienie dla zwiedzających.

Pierwsze albumy trafiły do oświęcimskiego kolekcjonera

„Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka” – tak nazywa się najnowsza książka wydana przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Autorskie egzemplarze uroczyście przekazała Tadeuszowi Firczykowi dyrektor muzeum Dorota Mleczko.

Poznaliśmy krewnych Władysława Jakubowskiego

Dzięki pomocy miłośników rodzinnych historii oraz przyjaciół i sympatyków Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, mogliśmy odtworzyć część historii życia rzemieślnika z Brzeszcz.

Trzy atrybuty wielkości

Od 13 kwietnia 2022 r. w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach można było zwiedzać wystawę poświęconą patronowi placówki – profesorowi Kazimierzowi Bieleninowi. Wystawa powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.
Autorki wystawy poświęconej prof. Kazimierzowi Bieleninowi (od lewej): Renata Wanat, Wioletta Dąbrowska-Hernas i Maria Grzywa

Trzy atrybuty wielkości

Od 13 kwietnia w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach można zwiedzać wystawę poświęconą patronowi placówki – profesorowi Kazimierzowi Bieleninowi. „Profesor

Czytaj więcej »

Wystawa stała w MPMZO oficjalnie otwarta

Po 5 latach od podpisania listu Intencyjnego przez przedstawicieli powiatu oświęcimskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 25 kwietnia 2022 r. uroczyście otwarto wystawę stałą w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Muzeum otwarte dla wszystkich

Sala konferencyjna pełna gości, spotkanie z miłośnikiem historii Tadeuszem Firczykiem i fotograficzne albumy w prezencie dla wszystkich zwiedzających pierwszego dnia wystawę stałą – tak 1 maja wyglądało otwarcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Otwarcie Muzeum Pamięci

Muzeum otwarte dla wszystkich

Sala konferencyjna pełna gości, spotkanie z miłośnikiem historii Tadeuszem Firczykiem i fotograficzne albumy w prezencie dla wszystkich zwiedzających pierwszego dnia wystawę stałą – tak 1

Czytaj więcej »

O lekarzu, który kochał historię

W galerii „Szklana” Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze została zorganizowana wystawa poświęcona doktorowi Fryderykowi Ružiczce. Wystawa powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.
Autorki wystawy poświęconej doktorowi Fryderykowi Ružiczce. Od lewej: Magdalena Zachara, Ewa Koczurkiewicz i Bogusława Smreczyńska.

O lekarzu, który kochał historię

W galerii „Szklana” Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze została zorganizowana wystawa poświęcona doktorowi Fryderykowi Ružiczce. Ekspozycję oraz 16-stronicowy, bogato ilustrowany katalog przygotowały panie z Towarzystwa

Czytaj więcej »

Mapping przyciągnął tłumy

Na pierwszą w historii Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Noc Muzeów przyszło tysiąc osób. Największą atrakcją był mapping – multimedialny pokaz na fasadzie budynku. Każda z czterech projekcji kończyła się oklaskami.
Noc Muzeów w Muzeum Pamięci

Mapping przyciągnął tłumy

Na pierwszą w historii Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Noc Muzeów  przyszły setki ludzi. Największą atrakcją był mapping – multimedialny pokaz na fasadzie budynku. Każda z czterech projekcji

Czytaj więcej »

Jak to z Malcem było

Przedmioty codziennego użytku, stare obrazy, zdjęcia i dokumenty złożyły się na ekspozycję w Domu Strażaka w Malcu. Przygotowała ją Młodzieżowa Drużyna przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wystawa powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.
Spotkanie w Malcu

Jak to z Malcem było

Przedmioty codziennego użytku, stare obrazy, zdjęcia i dokumenty złożyły się na ekspozycję w Domu Strażaka w Malcu. Przygotowała ją Młodzieżowa Drużyna przy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Czytaj więcej »

Mury nie milkną

Wizyta w byłej celi aresztu, spacer po starej części miasta, wystawa plenerowa i projekcja filmowa – tak wyglądała prezentacja historyczna Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.
Wystawa pod nazwą „Mury nie milkną” powstała w ramach realizacji projektu „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.”

Mury nie milkną

Wizyta w byłej celi aresztu, spacer po starej części miasta, wystawa plenerowa i projekcja filmowa – tak wyglądała prezentacja historyczna Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i

Czytaj więcej »

Historia jednego zdjęcia

Na odbitce nieznany autor uwiecznił sześcioro uczniów siedzących za szkolnym biurkiem. Za nimi na tablicy widnieje napis: „Niech żyje klika III klasy”. Fotografia została wykonana w 1946 roku w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Oświęcimiu. Wystawa w szkole pt. „Historia jednego zdjęcia” powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.

Kęckie fabryki włókiennicze

– Jakbym przygotowywała tę wystawę jeszcze raz, to robiłabym to z jeszcze większym zaangażowaniem – powiedziała Małgorzata Dziędziel-Gabryszak – nauczycielka i autorka wystawy pt. „Kęckie fabryki włókiennicze” otwartej w Powiatowym Zespole nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Wystawa powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.

Kęckie fabryki włókiennicze

– Jakbym przygotowywała tę wystawę jeszcze raz, to robiłabym to z jeszcze większym zaangażowaniem – powiedziała Małgorzata Dziędziel-Gabryszak – nauczycielka i autorka wystawy pt. „Kęckie

Czytaj więcej »

Bardzo dobra frekwencja po otwarciu muzeum

Maj był pierwszym miesiącem funkcjonowania wystawy stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. W ciągu tego miesiąca muzeum odwiedziło niemal dwa tysiące osób. Frekwencyjnym sukcesem okazała się Noc Muzeów. Mapping na fasadzie muzealnego budynku przyciągnął tłumy.

Po zakończeniu filmu rozległy się brawa

7 czerwca 2022 r. w auli Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się premierowa projekcja filmu „Kurierka”. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej współfinansowało tę produkcję.

Projekcja „Kurierki” przy pełnej sali

Niemal komplet widzów uczestniczył w pierwszym z trzech bezpłatnych seansów filmu „Kurierka” w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Dwa kolejne są zaplanowane jeszcze w czerwcu.

Byli więźniowie zwiedzili Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

W 82. rocznicę pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz grupa byłych więźniów z opiekunami obejrzała wystawę stałą w placówce przy ulicy Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Jadwiga i Kazimierz Balonowie – nauczyciele z ponadczasową misją

Historię dokonań dwojga niezwykłych pedagogów można było bliżej poznać na ekspozycji w Samorządowym Zespole Szkół w Gorzowie. Wystawa powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powiat oświęcimski i gminę Oświęcim.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży z MPMZO

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprosiło dzieci oraz młodzież na bezpłatne warsztaty, które odbywały się w lipcu w siedzibie muzeum przy ul. Kolbego 2A.

Usłyszeliśmy zapomniane głosy

Podsumowanie projektu historycznego pn. „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było okazją do wspomnień, dzielenia się doświadczeniami i wrażeniami.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów przy rzeźbie Igora Mitoraja w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Usłyszeliśmy zapomniane głosy

Podsumowanie projektu historycznego pn. „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było okazją

Czytaj więcej »

Wakacyjny konkurs – czekamy na Wasze pocztówki!

Wraz z rozpoczęciem wakacji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ogłosiło konkurs z nagrodami na pocztówkę z wakacji. Kartka zgłoszona do konkursu miała zawierać napisane informacje o tym, co uczestnicy zapamiętali z wyjazdu i dlaczego?

Przy muzeum zaśpiewali Polscy Tenorzy

Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła artystów, którzy w niedzielę wystąpili na scenie ustawionej przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Występ Tenorów w Muzeum Pamięci

Przy muzeum zaśpiewali Polscy Tenorzy

Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła artystów, którzy w niedzielę wystąpili na scenie ustawionej przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Uczestników koncertu przywitały dyrektor

Czytaj więcej »

Turyści i mieszkańcy chętnie dzielą się opiniami

Ponad 150 wpisów w ciągu niespełna trzech miesięcy pozostawiły w Strefie Refleksji osoby odwiedzające Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Wyróżnienie dla muzeum

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało kopię medalika Chrystusa oświęcimskiego. W 99. rocznicę urodzin Zofii Posmysz z rąk byłego dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszka Szustera odebrała ją dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.
Kopię medalika Chrystusa oświęcimskiego wręczył dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorocie Mleczko były dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszek Szuster

Wyróżnienie dla muzeum

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało kopię medalika Chrystusa oświęcimskiego. W 99. rocznicę urodzin Zofii Posmysz z rąk byłego dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszka

Czytaj więcej »

Losy dzieci z KL Auschwitz po wojnie nieustannie wzruszają

Dwa merytoryczne wykłady i pełne emocji wspomnienia – podczas konferencji pn. „Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz” zorganizowanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej popłynęły łzy.

Zapraszamy do głosowania na nasze muzeum

Na początku września rozpoczęło się internetowe głosowanie w IV edycji konkursu na najlepsze oferty i produkty turystyczne Województwa Małopolskiego pn. „Turystyczne Skarby Małopolski”. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znalazło się wśród 41 kandydatów w kategorii Unikatowa atrakcja turystyczna.

Turyści są w Polsce bezpieczni

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odwiedzili przedstawiciele branży turystycznej z Belgii, Hiszpanii i Portugalii.
Spotkanie w Muzeum Pamięci z branża turystyczną

Turyści są w Polsce bezpieczni

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odwiedzili przedstawiciele branży turystycznej z Belgii, Hiszpanii i Portugalii, którzy zwiedzali Małopolskę.  Wcześnie grupa kilka dni przebywała w Warszawie. W

Czytaj więcej »

Sześć godzin z aparatami w dłoniach

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zorganizowało bezpłatny warsztat dla wszystkich zainteresowanych robieniem zdjęć i twórczością fotograficzną. W muzealnych wnętrzach swoje umiejętności doskonaliło 26 osób.
Warsztaty fotograficzne w Muzeum Pamięci

Sześć godzin z aparatami w dłoniach

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zorganizowało bezpłatny warsztat dla wszystkich zainteresowanych robieniem zdjęć i twórczością fotograficzną. W muzealnych wnętrzach swoje umiejętności doskonaliło 26 osób. Warsztat

Czytaj więcej »

Uczniowie poznali siłę człowieczeństwa

Edukatorki z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przeprowadziły w Szkole Podstawowej w Przecieszynie ostatni warsztat w ramach projektu „Pamiętamy”. Podstawowym celem projektu (realizacja rozpoczęła się w 2020 r.) jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. W jego ramach są także organizowane oprowadzania, spotkania i warsztaty.

Wszyscy uczestnicy dostali książkę w prezencie

Ponad 120 osób wzięło udział w promocji wydawnictwa pt. „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” zorganizowanej w remizie OSP w Brzeszczach.

Wielka podróż zwykłych ludzi

Pełna gości sala Wiejskiego Domu Kultury w Osieku potwierdziła, że decyzja Andrzeja Kacorzyka o napisaniu książki wypełnionej rodzinnymi historiami była decyzją słuszną. Wydawcą jest Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Wielka podróż zwykłych ludzi

Pełna gości sala Wiejskiego Domu Kultury w Osieku potwierdziła, że decyzja Andrzeja Kacorzyka o napisaniu książki wypełnionej rodzinnymi historiami była decyzją słuszną. Wydawcą jest Muzeum

Czytaj więcej »

Wręczenie nagród z Mikołajem i Elfami

31 dzieci wzięło udział w trzeciej edycji konkursu pt. „List do św. Mikołaja”. Tym razem był on poświęcony marzeniom naszych pradziadków. Laureaci i uczestnicy odebrali nagrody w siedzibie organizatora – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Muzealny kalendarz na 2023 rok

Czwarty w historii kalendarz wydany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zawiera na swoich kartach sylwetki 12 bohaterów związanych z ziemią oświęcimską.
Kalendarz muzealny na 2023 rok

Muzealny kalendarz na 2023 rok

Czwarty w historii kalendarz wydany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zawiera na swoich kartach sylwetki 12 bohaterów związanych z ziemią oświęcimską. To kontynuacja pomysłu

Czytaj więcej »

Od kilkulatków do seniorów

2022 rok był bardzo pracowitym rokiem dla edukatorek muzealnych z Działu Edukacji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W ciągu 12 miesięcy przeprowadziły one 28 warsztatów w których wzięło udział ponad 560 osób – od kilkuletnich maluchów do seniorów. Obecnie muzeum oferuje zainteresowanym 19 różnorodnych warsztatów, 7 tematów lekcji muzealnych oraz grę terenową pn. „Tropami Superbohaterów”.